July 7 (Sun)
Registration 18:00 – 19:00
Welcome Reception 19:00 –

July 8 (Mon)
Registration 8:00 – 8:35
Opening 8:35 – 8:45 Masaaki Kondo
Keynote 8:45 – 9:45 Takuya Yasui
Break 9:45 – 10:15
Mini-Keynote 10:15 – 10:27 Tsuyoshi Isshiki
10:27 – 10:39 Philippe Flatresse
10:39 – 10:51 Christophe Bobda
10:51 – 11:03 Frederic Rousseau
11:03 – 11:15 Marilyn Wolf
11:15 – 11:27 Hiroto Yasuura
Panel 11:27 – 12:15
Lunch 12:15 – 13:45
In-Depth 13:45 – 14:15 Masaharu Imai
14:15 – 14:45 Jan Madsen
14:45 – 15:15 Gerhard P. Fettweis
Break 15:15 – 15:45
In-Depth 15:45 – 16:15 Hiroyuki Tomiyama
Norikazu Hayashi
16:15 – 16:45 Pierre Paulin
Mini-Keynote 16:45 – 16:57 Hideki Takase
16:57 – 17:09 Lilia Zaourar
Panel 17:09 – 18:00
Dinner 19:00 –

July 9 (Tue)
Registration 8:15 – 8:45
Keynote 8:45 – 9:45 Eric Monchalin
Break 9:45 – 10:15
Mini-Keynote 10:15 – 10:27 Koji Inoue
10:27 – 10:39 Frédéric Pétrot
10:39 – 10:51 Mohsen Amini
10:51 – 11:03 Andreas Herkersdorf
11:03 – 11:15 Arief Wicaksana
11:15 – 11:27 Keisuke Kishishita
Panel 11:27 – 12:15
Lunch 12:15 – 13:45
In-Depth 13:45 – 14:15 Kees van Berkel
14:15 – 14:45 Christoph Hagleitner
14:45 – 15:15 Takahide Yoshikawa
Break 15:15 – 15:45
In-Depth 15:45 – 16:15 K. Charles Janac
16:15 – 16:45 Masayuki Ito
Mini-Keynote 16:45 – 16:57 Sudeep Pasricha
16:57 – 17:09 Farimah Farahmandi
Panel 17:09 – 18:00
Dinner 19:00 –

July 10 (Wed)
Registration 8:15 – 8:45
Keynote 8:45 – 9:45 Yankin Tanurhan
Break 9:45 – 10:15
Mini-Keynote 10:15 – 10:27 Norbert Wehn
10:27 – 10:39 Masato Motomura
10:39 – 10:51 Orlando Moreira
10:51 – 11:03 Hiroki Matsutani
Panel 11:03 – 12:00
Lunch 12:00 – 13:30
Mini-Keynote 13:30 – 13:42 Rolf Ernst
13:42 – 13:54 Masaki Gondo
13:54 – 14:06 Selma Saidi
14:06 – 14:18 Keiji Kimura
Panel 14:18 – 15:00
Latin American Contest 15:00 – 15:15
Speakers’ Meeting 15:15 – 16:00 All speakers
Social event 16:30 –
Dinner 19:00 –

July 11 (Thu)
Registration 8:15 – 8:45
Keynote 8:45 – 9:45 Akira Fujimaki
Break 9:45 – 10:15
In-Depth 10:15 – 10:45 Yuichi Nakamura
10:45 – 11:15 Masanao Yamaoka
Mini-Keynote 11:15 – 11:27 Masaaki Kondo
Panel 11:27 – 12:15
Lunch 12:15 – 13:45
In-Depth 13:45 – 14:15 Ran Ginosar
14:15 – 14:45 Gi-Ho Park
14:45 – 15:15 Camille Jalier
Mini-Keynote 15:15 – 15:27 Arman Roohi
15:27 – 15:39 Ittetsu Taniguchi
Break 15:39 – 16:10
In-Depth 16:10 – 16:40 Akihiko Shinya
Mini-Keynote 16:40 – 16:52 Yaswanth Raparti
16:52 – 17:04 Jiang Xu
Panel 17:04 – 18:00
Dinner 19:00 –

July 12 (Fri)
Registration 8:15 – 8:45
In-Depth 8:45 – 9:15 Yoshifumi Sakamoto
9:15 – 9:45 Lennart Bamberg
Mini-Keynote 9:45 – 9:57 Deep Samal
Break 9:57 – 10:30
In-Depth 10:30 – 11:00 Kouichirou Yamashita
11:00 – 11:30 Shaahin Angizi
Mini-Keynote 11:30 – 11:42 Tohru Ishihara
Panel 11:42 – 12:30
Lunch 12:30 –